×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62
Czasami DDA cechuje wyjątkowa trzeźwość myślenia w sytuacjach stresowych i ekstremalnych. Potrafią podejmować dobre decyzje i trafnie, bez emocji analizować sytuację.

Ta cecha myślenia DDA ujawnia się zwłaszcza w sytuacjach konkretnych zadań i wyzwań życiowych, na przykład w życiu zawodowym. Inaczej jest w sytuacjach społecznych, w myśleniu o sobie albo o swojej relacji ze światem. W tych obszarach myślenie DDA cechuje schematyczność i kompulsywność: przekonania i myśli ukształtowane na bazie doświadczeń z dzieciństwa wracają w formie natrętnych myśli, kierując zachowaniem dorosłego człowieka.

Sposoby postrzegania świata i siebie z trudem poddają się zmianie w wyniku nabywania nowych doświadczeń – podobnie jak u osób po traumie, których myśli dotyczące urazowego doświadczenia i przekonania ukształtowane pod jego wpływem są bardzo odporne na zmianę. Prawdopodobnie ma to związek z pamięcią autobiograficzną, leżącą u podstaw naszego myślenia o sobie, o innych i o świecie. W niej znajdują się pewne skrypty, czyli przekonania.

Tworzą się one w wyniku wielokrotnego zetknięcia się z taką samą sekwencją wydarzeń, co sprawia, że sytuacja ta ulega uogólnieniu i myślimy, że jest typowa. Aby zrozumieć myślenie charakterystyczne dla DDA, trzeba poszukać odpowiedzi na pytanie, z jakimi sekwencjami wydarzeń, sytuacji i relacji spotyka się dziecko w rodzinie, w której nadużywa się alkoholu, i co w wyniku tych doświadczeń staje się dla niego typowe.
Amerykańska terapeutka Janet Woititz, zajmująca się problematyką DDA, jako pierwsza użyła terminu syndrom autosabotażu (self-sabotage syndrom).

Tą nazwą określiła pewne negatywne nawyki wyniesione z dzieciństwa, które przeniesione w dorosłe życie niejednokrotnie są przyczyną nieudanych związków, utrudniają karierę i utwierdzają w ludziach przekonanie o ich niższej wartości.

Syndrom autosabotażu najbardziej widoczny jest u Dorosłych Dzieci Alkoholików, ale może występować również u osób pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych. Największy wpływ na powstanie tego syndromu ma wychowanie, od którego zależy to, jak traktujemy samych siebie, czego spodziewamy się od innych i jakimi sposobami osiągamy własne cele.

 Zwykle traktujemy siebie w sposób, w jaki zajmowano się nami, gdy byliśmy dziećmi, a od innych spodziewamy się tego, co otrzymywaliśmy w dzieciństwie od najbliższych.
poniedziałek, 27 grudzień 2010 10:47

Nie wiem, kim jestem

W dzieciństwie ja i moja siostra miałyśmy osobne pokoje, ładne ciuchy, lalki Barbie i ojca, który wracał z pracy pijany. Czasami trwało to miesiącami. Pieniędzy nie przepijał, więc zawsze miałyśmy co jeść, za to ojciec w amoku niszczył dom, mamę i nas – częściej psychicznie niż fizycznie.
W szkole uczyłyśmy się bardzo dobrze, ale co z tego, skoro przed każdą wywiadówką ze strachu wymyślałyśmy metody uśmiercania siebie, a niekiedy również jego.
czwartek, 23 grudzień 2010 09:41

W niewoli emocji

Mój list gończy: An­gelika, lat 19, z lekką nadwagą, rodzina na wpół patologiczna – matka alkoholiczka (nie żyje od 8 lat), ojciec pijak żyjący we własnym świecie, do tego trzy starsze siostry. Teraz powinnam pójść na studia, ale nie wiem, jaki wybrać kierunek, bo nie znam własnych talentów. Przekraczam wszelkie normy wrażliwości ludzkiej i jak nikt inny potrafię przejść z jednej emocji w drugą, co bardzo utrudnia mi życie. Nieśmiałość to pestka przy tym, co przeżywam na co dzień.

środa, 22 grudzień 2010 10:47

Boję się otworzyć

Mam 27 lat. Od niedawna chodzę na terapię, miałam już pięć spotkań. Wychowałam się w rodzinie, w której ojciec dużo pił. Kiedy miałam 12 lat wyprowadził się z domu i zostaliśmy we trójkę: mama, starszy brat i ja. Jako dorosła osoba zauważyłam, że mam problemy z emocjami, boję się okazywać złość, nie potrafię mówić o tym, że czyjeś zachowanie mnie rani, nie umiem rozmawiać o swoich potrzebach. Z tego powodu podjęłam terapię. Niestety, nie potrafię się na niej otworzyć.
wtorek, 21 grudzień 2010 22:09

Audycje z Marzenną Kucińską

Poniżej zamieszczamy zapis pierwszej (3 pliki audio) audycji radiowej z Panią Marzenną Kucińską - psychologiem, wybitnym specjalistą terapii DDA. Audycja wyemitowana została w Radiu Plus 20 grudnia. Zapisy kolejnych programów - nadawanych  również w tej samej radiostacji  w następne poniedziałki -  także zamieszczane będą na naszej stronie.

wtorek, 21 grudzień 2010 17:24

Audycje z Marzenną Kucińską

Poniżej zamieszczamy zapisy pierwszych czterech audycji radiowych z Panią Marzenną Kucińską - psychologiem, wybitną specjalistką terapii DDA. Audycje wyemitowane zostały w Radiu Plus. Zapisy kolejnych programów - nadawanych  również w tej samej radiostacji  w następne poniedziałki -  także zamieszczane będą na naszej stronie.

Audycja czwarta: (31.01.2011)

część I
- Czy każde DDA wymaga terapii?część II
- Sposoby terapii DDAczęść III - Mityngi DDAAudycja trzecia: (18.01. 2011)

cześć I
- Czy dzieci alkoholików skazane są na ten sam los co ich rodzice?część II - Czym jest syndrom DDAczęść III - Dlaczego wyodrębniamy problem DDA, mimo tego, że wiele osób, które w swych rodzinnych domach nie miały styczności z alkoholizmem rodzica mają podobne trudności w swym dorosłym życiu?Audycja druga: (04.01.2011)

część I - Czas na wyleczenie. Podręcznik i Czas na wyleczenie. Przewodnik -  dlaczego każda osoba pochodząca z rodziny alkoholowej powinna sięgnąć po te książki? Kim są DDA? część II - podatność DDA na „odziedziczenie” uzależnienia rodzicaczęść III - różnica pomiędzy rodziną funkcjonalną a dysfunkcyjną, DDA - zrozumieć własne prawdziwe potrzeby
Audycja pierwsza:
(22.12.2010)

część I - wpływ alkoholizmu rodzica na życie dzieckaczęść II - terapia DDAczęść III - alkoholizm rodzica - wstyd dziecka


piątek, 17 grudzień 2010 15:37

Cykl audycji radiowych z Marzenną Kucińską

Od poniedziałku 20 grudnia, Radio Plus rozpoczyną emisję cyklu audycji z Marzenną Kucińską - psychologiem, specjalistą od terapii DDA. Program nadawany będzie na falach Radia Plus Kielce na 107, 9 FM, oraz w internecie na stronie http://kielce.radioplus.pl/. Początek emisji o godzinie 19.

Zapisy audycji zamieszczane będą również na naszej stronie. malelogo


piątek, 17 grudzień 2010 10:03

Co ogranicza DDA?

Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przyszedł list od Pani Katarzyny. Autorka porusza w nim istotne zagadnienie - pytając o istnienie pozywtywych cech bycia DDA w istocie dotyka bardzo ważnej kwestii - na ile nasze przeżycia z dzieciństwa wpływają na nasze postępowanie w dorosłym życiu? Czy bolesna przeszłość musi determinować teraźniejszość? Czy tak trudno jest wziąć sprawy w swoje ręce - stając się prawdziwym kowalem własnego losu?

Strona 6 z 11