wtorek, 30 listopad 2010 14:37

Alkohol trwale uszkadza mózg

Regularnie pity alkohol upośledza kreatywność i wyobraźnię. Uszkodzenia partii mózgu odpowiadających za rozwój tych zdolności dostrzegalne są w badaniu tomograficznym już u dwudziestolatków – alarmuje amerykańska badaczka.

Josephine Wilson z Wittenberg University w USA badała wpływ alkoholu na rozwój intelektualny młodych ludzi. W eksperymencie przebadała 20 mężczyzn w wieku 21-24 lata. Połowa z badanych przyznała się, że pije nie mniej niż 25 drinków alkoholowych tygodniowo, a swą przygodę z alkoholem zaczęli jako 15-16-latkowie. Druga połowa badanych stroniła od alkoholu.
wtorek, 30 listopad 2010 12:26

Alkohol zwiększa ryzyko raka

Co trzydzieste zachorowanie na nowotwór na świecie powstaje w wyniku długotrwałego spożywania alkoholu.

Niemieckie Centrum Uzależnień w Hamm (Deutsche Hauptstelle für Suchtfragen, DHS) ostrzega przed nadużywaniem piwa, wina lub wódki. Każdy obywatel Niemiec wypija przeciętnie 10 litrów czystego alkoholu rocznie. Niemcy zajmują tym samym 5. miejsce na świecie, jeśli chodzi o konsumpcję alkoholu. Około 3,3 mln naszych zachodnich sąsiadów jest uzależnionych od alkoholu lub go nadużywa. – Kultura picia alkoholu jest naszym narodowym nieszczęściem – mówi Raphael Gaßmann, szef DHS. Eksperci szacują, że wystarczającą ilością byłoby 3 litry czystego alkoholu na rok. – Długotrwała konsumpcja alkoholu przyczynia się rocznie do 3,6 proc. zachorowań na raka na całym świecie – mówi Helmut K. Seitz, dyrektor medyczny Szpitala Salem w Heidelbergu.
wtorek, 30 listopad 2010 12:19

Plemniki pod wpływem

Płodność mężczyzny zależy od stylu życia matki w czasie ciąży – poinformowali badacze z Aarhus Universitet w Danii podczas kongresu European Society of Human Reproduction and Embryology, który odbył się w czerwcu w Rzymie.

Badania Duńczyków pokazały, że spożycie alkoholu przez ciężarne kobiety negatywnie wpływa na płodność ich męskich potomków. U 20-letnich synów kobiet, które w czasie ciąży wypijały codziennie ponad 125 mililitrów wina, stwierdzono niższą koncentrację plemników. Ich nasienie zawierało o jedną trzecią mniej plemników niż nasienie mężczyzn, których matki w ogóle nie piły alkoholu w czasie ciąży.

poniedziałek, 29 listopad 2010 12:09

Uzależnienie seniorów

Nie należy pomijać seniorów w różnego rodzaju terapiach i leczeniu uzależnień, ponieważ starsze osoby sięgają po alkohol i inne środki równie często jak młodzi. Według powszechnej opinii, terapia starszych osób jest nieopłacalna.

Jednak nałogi przyspieszają procesy starzenia się oraz pogarszają jakość życia uzależnionych. Wolfgang Meier z Niemieckiego Towarzystwa Psychiatrii, Psychoterapii i Neurologii (DGPPN) uważa, że w rzeczywistości terapia uzależnień jest skuteczna także w przypadku seniorów. Tylko wśród Niemców jest blisko 400 tys. starszych osób uzależnionych od alkoholu.

poniedziałek, 29 listopad 2010 12:05

Genetyczna tarcza antyalkoholowa

Osoby, które już po pierwszym drinku są lekko wstawione, nigdy nie będą alkoholikami. Tę biologiczną ochronę umożliwia jeden z genów. Badacze z University of North Carolina ustalili, że to, czy ktoś stanie się alkoholikiem, czy nie, zależy w dużym stopniu od genów, ponieważ 10-20 proc. ludzi posiada gen chroniący ich przed nadużywaniem alkoholu.

Zespół naukowców pod kierunkiem Kirka Wilhelmsena z University of North Carolina w Chapel Hill obserwował, jak na alkohol reagowała grupa ponad 200 studentów: uczestnikami eksperymentu były pary rodzeństwa, których przynajmniej jeden z rodziców był alkoholikiem; sami badani nie byli jednak uzależnieni od alkoholu; musieli natomiast opisać, czy czują się pijani lub senni po wypiciu drinka złożonego z wódki i wody sodowej.

poniedziałek, 29 listopad 2010 10:24

Silna wola i inne bajki

Czy częstotliwość picia jest dowodem na uzależnienie?

Tak i nie. Codzienne picie kieliszka wina do obiadu nie jest uzależnieniem. Ale częste picie większej ilości alkoholu jest dość poważnym sygnałem uzależnienia. Zwłaszcza częste upijanie się może być objawem tej choroby. Pamiętajmy: każdy alkoholik może przerwać picie na jakiś czas. Trudno mu jednak wytrzymać bez picia, toteż wcześniej czy później znowu sięga po alkohol. A wówczas nieuchronnie, chociaż nie zawsze od razu – znów zacznie się upijać.
Alkoholicy często mają przerwy w piciu. Są one „potrzebne” alkoholikowi, gdyż organizm nie wytrzymuje ciągłego picia. Przerwy te nie świadczą jednak o tym, że ktoś nie jest alkoholikiem. Jeśli kończą się one powrotem do destrukcyjnego i niekontrolowanego picia, stanowią stuprocentowy symptom alkoholizmu.
sobota, 27 listopad 2010 11:17

Żeby się zechciało chcieć

Siła woli czy siła charakteru nie pomogą wyjść z nałogu i wytrwać w abstynencji. Do tego potrzebna jest motywacja i choćby odrobina wiary w siebie.

Jest takie powszechne przekonanie, że wyjście z nałogu – picia, narkotyków czy hazardu – wymaga nie tylko ogromnej siły, ale i tę siłę daje. Co więcej, wielu z tych, którzy przestali pić czy ćpać, jest przekonanych, że zostali obdarzeni jakąś nadzwyczajną siłą. O jaką zatem siłę chodzi? Czy o tę potrzebną do tego, aby nie wrócić do picia bądź do narkotyków? A przede wszystkim – czy poczucie takiej siły nie jest złudzeniem, mogącym mieć fatalne skutki?

Jedno można powiedzieć na pewno: jeśli ktoś stwierdza, że jest silny, bo wyszedł z nałogu, to daje niechybny znak, że prędzej czy później – raczej prędzej – nastąpi jego spektakularny powrót, ze wszystkimi, możliwie przykrymi konsekwencjami. Tak mówi teoria, poparta solidną, bardzo długą praktyką i doświadczeniami Anonimowych Alkoholików.
piątek, 26 listopad 2010 12:53

Trunek na męski frasunek

Mężczyźni uzależniają się od alkoholu dwukrotnie częściej niż kobiety. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie szukali naukowcy z Columbia University i Yale University. W tym calu przebadali studentów okazjonalnie pijących alkohol.

Po wypiciu alkoholowych i bezalkoholowych drinków, każdy uczestnik poddawany był pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) – technice obrazowania pozwalającej zmierzyć ilość dopaminy, która uwolniła się pod wpływem alkoholu. Podczas badań zaobserwowano, że pomimo konsumpcji podobnej ilości alkoholu, u mężczyzn wydziela się większa ilość dopaminy niż u kobiet. Wzrost wydzielania tej substancji został zauważony w prążkowiu brzusznym, części mózgu silnie związanej z przyjemnością i uzależnieniem.
piątek, 26 listopad 2010 10:39

Choroba nazywana współuzależnieniem

Rozmowa z Agatą Passent, córką Agnieszki Osieckiej, oraz wyznania współuzależnionych kobiet składają się na kolejny odcinek poświęconego dorosłym dzieciom alkoholików cyklu „Dorosłe dzieci”, który „Gazeta Wyborcza” prowadzi od 22 listopada.
W rozmowie z Grzegorzem Sroczyńskim Agata Passent mówi wprost: „Jestem DDA”. Opowiada o swoim dzieciństwie, w którym sławna matka była sporadycznym gościem, o narastającej frustracji i poczuciu bezradności, o terapii dla DDA, której poddała się w Stanach Zjednoczonych, o żalu do matki za to, że nie mogła na nią liczyć, kiedy najbardziej jej potrzebowała.
Strona 8 z 11