piątek, 16 marzec 2012 09:30

Jak alkohol szkodzi młodym ludziom

lekarstwo_na_nalogiNadmierne spożycie alkoholu ma szkodliwy wpływ na mózgi młodych ludzi. Potwierdzili to badacze po przeprowadzeniu eksperymentu z udziałem małp. Naukowcy odkryli zmiany zachodzące w hipokampie w wyniku picia alkoholu.

Imprezy suto zaprawiane alkoholem wzbudzają niepokój lekarzy i polityków. Eksperci domagają się nawet podniesienia podatków i akcyzy na alkohol. Naukowcy z Scripps Research Institute w La Jolla (Kalifornia) zbadali długotrwałe skutki „picia na umór” na przykładzie małp i doszli do niepokojących wniosków. 4 małpy piły codziennie, przez 11 miesięcy, przez godzinę, napój alkoholowy o smaku cytrynowym. Testy na zawartość alkoholu we krwi pokazały, że zwierzęta upijały się przeciętnie do poziomu, który odpowiadał blisko 2,5 promila u ludzi - poinformowała Chitra Mandyam.


Grupa kontrolna złożona z 3 zwierząt nie otrzymywała alkoholu przez taki sam okres czasu. Po dwumiesięcznej fazie bez alkoholu zbadano mózgi pijących małp. Badacze odkryli najwięcej zmian w strukturze tzw. hipokampa. W tym obszarze wyraźnie zmniejszyło się powstawanie neuronalnych komórek macierzystych, a więc komórek, z których rozwijają się później komórki nerwowe. Badacze zarejestrowali także odchylenia we wzroście komórek nerwowych. Zmiany spowodowane przez alkohol bardzo zaskoczyły naukowców, ponieważ były wyraźnie widoczne nawet po dwumiesięcznej fazie odwyku. Badacze przypuszczają więc, że regularne „zalewanie robaka” przez niektórych ludzi może wywoływać fatalne skutki dla funkcjonowania ich hipokampa, ponieważ znajduje się on w centrum mózgu i jest częścią układu limbicznego. To on generuje wspomnienia, przenosząc treści pamięciowe z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Te są natomiast magazynowane w różnych miejscach kory mózgowej.

Na podstawie: www.spiegel.de