poniedziałek, 16 lipiec 2012 12:33

Pozory mylą, dowód nie – kampania społeczna

pozory_myla_dowodW połowie lipca rozpocznie się kolejna edycja kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Jest to akcja Komendy Głównej Policji i Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce – Browary Polskie, prowadzona od 2009 r. Jej celem jest ograniczenie sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przeciwdziałanie spożyciu alkoholu w tej grupie wiekowej.

W ramach tegorocznej kampanii „tajemniczy klienci” z TNS OBOP sprawdzili zachowanie sprzedawców wobec sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. 68 proc. sprzedawców w 300 przebadanych punktach sprzedało alkohol osobie wyglądającej na nieletnią. Tylko co trzeci sprzedawca poprosił o okazanie dowodu osobistego (37 proc). Druga fala badań zostanie przeprowadzona jesienią, po zakończeniu tegorocznej edycji kampanii.


Przeprowadzone dwa lata temu badania pokazały, że po przeprowadzeniu kampanii sprzedaż alkoholu osobom poniżej 18. roku życia spadła aż o 10 proc., o tyle samo wzrosła sprawdzalność dowodów osobistych przez sprzedawców. pozory_myla

Podobnie jak poprzednie edycje, również ta będzie ukierunkowana na aktywizację środowisk lokalnych. Działania edukacyjne prowadzone w gminach wesprze kampania reklamowa, która rozpocznie się 18 lipca. Do kampanii mogą zgłaszać się samorządy z całego kraju. Gminy, które zgłoszą uczestnictwo w tegorocznej edycji, będą też mogły wziąć udział w konkursie na „Odpowiedzialną Gminę 2012 roku”. W jego ramach wyłonionych zostanie dziesięciu laureatów, którzy kampanię zrealizowali najpełniej, najbardziej kompleksowo i – w szczególności – z wykorzystaniem własnych inicjatyw, wykraczających poza standardowe działania.

W ramach kampanii działa infolinia 0801 066 366 oraz strona internetowa www.pozorymyla.pl, na której dostępne są wszelkie dokumenty i informacje z nią związane. Gminy i organizacje mogą też za ich pośrednictwem zgłaszać swoje uczestnictwo.