piątek, 20 lipiec 2012 10:42

Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie

prowadze.nie_pijeAnaliza statystyk policyjnych i wyniki badania przygotowanego przez Instytut Homo Homini w ramach kampanii „Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.” wskazują, że jedną z głównych przyczyn jazdy samochodem po spożyciu alkoholu, jest brak asertywności kierowców i współpasażerów podróży – nieumiejętność odmawiania i mówienia „nie”.

Na stronie organizatora kampanii www.pijrozwaznie.pl znaleźć można specjalne, bezpłatne szkolenie z asertywności.
Eksperci kampanii – dr Ewa Tokarczyk, specjalista psychologii transportu z Instytutu Transportu Samochodowego i prof. Iwona Wawer, chemik z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – przypominają:


Nie dajmy się namówić do picia alkoholu, gdy planujemy podróż samochodem. Wiele osób zapomina, że kieliszek wódki, lampka wina czy kufel piwa zawierają tę samą substancję – alkohol etylowy i mają identyczne działanie na organizm. Postanówmy więc sobie, że nigdy nie wsiadamy za kierownicę po spożyciu alkoholu. Niech to będzie złota zasada dla bezpieczeństwa naszego i naszych pasażerów. Tym samym aktywnie realizujmy przekaz całej kampanii: „Prowadzę. Nie piję.”

– Reagujmy, gdy widzimy zachowania nieodpowiedzialne. Aż 80 proc. respondentów przyznało, że widząc kierowcę, który zamierza prowadzić samochód po wypiciu alkoholu, nie reagowało, bo nie widziało takiej potrzeby. Podróż z rodziną czy przyjaciółmi w charakterze pasażera to okazja do sprawdzenia, czy czujemy się odpowiedzialni za wspólne bezpieczeństwo. Wielu sytuacji niebezpiecznych z pewnością można by uniknąć, gdyby pasażerowie umieli poprawnie zareagować. Pamiętajmy, że pasażer także uczestniczy w ruchu drogowym, a jego zachowania mogą zwiększyć bezpieczeństwo i komfort podróży.

– Umiejętnie korzystajmy z alkoholu. Pamiętajmy o jedzeniu i napojach bezalkoholowych między drinkami. Dzięki temu dłużej zachowamy dobre samopoczucie i nie odwodnimy organizmu. Jedzmy dużo owoców i warzyw. Uważajmy też na to, ile alkoholu i kiedy wypijamy. Wątroba trawi tylko jedną jednostkę (tj. 10 ml) alkoholu na godzinę i nic nie może przyspieszyć tego procesu.

źródło: www.pijrozwaznie.pl